Kompletny poradnik o cellulicie
2019-08-16 geranium

Olejek geraniowy – czy tylko na cellulit?

Nie trzeba stosować drogich kremów, aby mieć piękną, lśniącą skórę i skutecznie walczyć z cellulitem. Już w starożytnym Egipcie odkryto niezwykłe właściwości olejku geraniowego. Warto zatem spojrzeć przychylnym okiem na ten składnik dobrej jakości kosmetyków przeznaczonych praktycznie do każdego rodzaju skóry, a zwłaszcza do skóry tłustej, wrażliwej i trądzikowej. Zresztą niwelowanie problemów skórnych nie jest jedyną zaletą tego olejku.

Czym jest olejek z geranium?

Wiele osób zachwyca się kwitnącymi pelargoniami, które tak często ozdabiają balkony, tarasy, a nawet kwietniki miejskie. Jednak mało z nich zdaje sobie sprawę, że z dwóch odmian pelargonii wonnej (czyli geranium) pozyskuje się naturalny olejek eteryczny. W tym celu wykorzystuje się geranium cytrynowe i różane.

olejek geraniowy 10 ml etja

Kup olejek geraniowy ETJA 10 ml.

Aby otrzymać 1 ml olejku potrzeba aż kilograma tej rośliny, którą destyluje się w parze wodnej. W procesie destylacji stosuje się zarówno kwiaty, jak i liście oraz łodygi. Olejek geraniowy charakteryzuje się żółtą lub żółtozieloną barwą, a także subtelnym zapachem z wyczuwalną nutą cytrynową, miętową i różaną. Zalicza się go do grupy substancji adaptogennych mających niezwykle korzystny wpływ na organizm człowieka.

Jakie właściwości ma olejek geraniowy?

Olejek z geranium wyróżnia się nie tylko właściwościami pielęgnacyjnymi, ale również leczniczymi. Z powodzeniem stosuje się go w kosmetologii. W każdym razie spektrum działania jest naprawdę szerokie, a wynika ze specyficznych właściwości produktu.

Olejek geraniowy przede wszystkim:

1. Przyspiesza gojenie się ran i wykazuje skuteczność w działaniach antycellulitowych

Doskonale zatem nadaje się do niwelowania blizn, oparzeń, wyprysków i przebarwień skórnych. Pod jego wpływem wszelkie zmiany skórne stają się zdecydowanie mniej widoczne. Co ważne, dotyczy to również tak poważnych problemów dermatologicznych, jak rozstępy i cellulit.

Wystarczy przygotować specjalną pastę z kawy mielonej, balsamu do ciała i kilku kropel olejku, a następnie nanieść ją na miejsca dotknięte cellulitem. Później dobrze owinąć skórę folią spożywczą, włożyć spodnie dresowe i przykryć się kołdrą. Ciepło zwiększy efektywność działania przygotowanego preparatu, ponieważ polepszy ukrwienie i przyczyni się do redukcji tkanki tłuszczowej. Inną formą walki z cellulitem jest aromatyczna kąpiel z dodatkiem olejku geraniowego albo masaż. W tym ostatnim przypadku warto jeszcze wzbogacić mieszankę o olejek jałowcowy i grejpfrutowy. Można liczyć nie tylko na błyskawiczne, ale i dość trwałe efekty.

2. Uelastycznia skórę

Systematyczne stosowanie olejku z geranium powoduje lepsze obkurczanie się naczyń krwionośnych i skóry. Reguluje się również produkcja sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe. W efekcie ciało staje się jędrne i jednocześnie zostaje spowolniony proces powstawania zmarszczek.

3. Sprawdza się w leczeniu zakażeń oraz infekcji górnych dróg oddechowych

Olejek wykazuje działanie antywirusowe i antybakteryjne, więc warto wykorzystać te właściwości podczas leczenia przeziębienia bądź grypy. Łatwiej uporać się z katarem, kaszlem, ale i kłopotami z migdałkami.

4. Pozytywnie wpływa na stan emocjonalny

Doskonale stymuluje pracę układu nerwowego, więc olejek ma zastosowanie w walce z lekką depresją. Nie tylko łagodzi lęki i niepokoje, ale również pomaga w bezsenności i przywraca harmonię psychiczną. Obniża też poziom napięcia nerwowego, niweluje przemęczenie i ogólnie polepsza nastrój.

5. Reguluje pracę całego organizmu

Wszystko to dzięki stabilizacji pracy gruczołów, układu trawiennego i krążenia. Olejek zmniejsza symptomy niedokrwistości, a ponadto wspomaga pracę mięśnia sercowego – przy okazji nie dopuszcza do rozwoju arytmii i tachykardii. Jednocześnie zostaje unormowana gospodarka hormonalna, a nawet obniża się poziom cukru we krwi.

6. Działa moczopędnie

W ten sposób obniża się ciśnienie krwi, a zarazem zostają usunięte metale ciężkie i inne toksyny zatruwające organizm.

7. Łagodzi różne typy bólu i sprawdza się przy problemach typowo kobiecych

Olejek warto zastosować przy bólach miesiączkowych, bólach głowy, w tym także przy migrenach. Ponadto przeciwdziała symptomom związanym z menopauzą.

8. Ma właściwości przeciwrakowe

Coraz więcej badań wskazuje na to, że warto wykorzystać olejek geraniowy w terapii antynowotworowej. Prawdopodobnie nie dopuszcza do namnażania się komórek nowotworowych.

9. Odstrasza niektóre owady

Jego zapachu nie lubią szczególnie komary, kleszcze i meszki.

Jak stosować olejek geraniowy?

Z olejku można wykonać maść do masażu – wystarczy dodać kilka kropel do balsamu do ciała albo specjalnego olejku przeznaczonego do masażu. Warto pamiętać, żeby nie stosować formy nierozcieńczonej bezpośrednio na skórę, ponieważ mogłoby to doprowadzić do podrażnień.

Mieszankę olejku i wody można z kolei rozpylać. Bardzo często produkt ten wykorzystuje się w aromaterapii, dodając do gorącej wody w wannie albo wlewając do specjalnego kominka. Przy problemach z układem oddechowym warto również zastosować inhalacje z dodatkiem tego olejku.

Co ciekawe, wyjątkowo łatwo przyrządzić olejek z geranium samodzielnie. Liście, łodygi lub kwiaty pelargonii wonnej trzeba zmiażdżyć i po kilku godzinach zanurzyć w oleju. Po dwóch tygodniach przechowywania w suchym, zacienionym miejscu olejek przecedza się przez gazę i przelewa do wcześniej wysterylizowanych, ciemnych pojemniczków zamykanych.

Ważne, aby olejku geraniowego nie stosowały dzieci do 6. roku życia oraz kobiety w ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *