Kompletny poradnik o cellulicie

Cellulit w ciąży – jak się go pozbyć? [PORADNIK]

cellulit w ciążyKażda kobieta pragnie wyglądać perfekcyjnie i dotyczy to również okresu ciąży i okresu po porodzie. Niestety, bardzo często panie cierpią z powodu różnego rodzaju defektów urody, a jednym z najczęściej występujących jest cellulit.

Skąd się bierze cellulit w ciąży?

Problem z cellulitem w ciąży staje się coraz bardziej powszechny. Narzekają na niego nie tylko panie, które już wcześniej miewały jakieś zmiany cellulitowe i podczas ciąży one się jedynie pogłębiły, ale również kobiety, u których do tej pory cellulit nie występował.

To może być nawet 80% ciężarnych wcześniej wolnych od tej dolegliwości kosmetycznej. Jak widać skala problemu jest naprawdę spora i niestety, wykazuje tendencję wzrostową. Co więcej, panie, które już przed zajściem w ciążę miały cellulit, zauważają pogłębienie tych zmian.

Przyczyny tego stanu tkwią przede wszystkim w zmianach hormonalnych. Podczas ciąży wyraźnie wzrasta ilość estrogenów, a te powodują zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych i limfatycznych. W konsekwencji ich zawartość wydostaje się częściowo na zewnątrz i zaczyna się odkładać w przestrzeniach międzykomórkowych w tkance podskórnej.

Widocznym tego efektem będą obrzęki, a te z kolei powodują uciskanie tkanek sąsiednich. Tego typu ucisk skutkuje zaburzeniami w mikrokrążeniu krwi. W konsekwencji krew nie dostarcza do komórek tłuszczowych wystarczającej ilości tlenu, a zarazem nie odprowadza odpowiedniej ilości zbędnych produktów przemiany materii.

W rezultacie w komórkach tłuszczowych gromadzi się coraz więcej lipidów, a jednocześnie uszkodzeniu ulegają włókna kolagenowe. Widocznym objawem tego procesu będą nieestetyczne grudki na skórze, różnego rodzaju nierówności, które mogą się kojarzyć ze skórką pomarańczową. Zmiany cellulitowe pojawiają się najczęściej na udach, pośladkach i biodrach.

Cellulit w ciąży a cellulit po ciąży

Niekiedy zdarza się, że kobieta zaczyna dostrzegać problem z cellulitem dopiero po urodzeniu dziecka. Winowajcą okazują się wahania hormonalne, które zwiększają przepuszczalność naczyń, a w konsekwencji pojawia się cellulit. Duże znacznie mają też wahania wagi, która po porodzie znacząco spada.

Inna kwestia, że podczas ciąży należy bacznie obserwować swoje ciało i jeżeli tylko pojawią się pierwsze symptomy cellulitu, to należy od razu działać.

W takiej sytuacji najłatwiej wyeliminować zmiany, znacznie trudniej, kiedy cellulit jest już w stopniu zaawansowanym. Na pewno należy dbać o dobre nawodnienie organizmu, lekkostrawną dietę bogatą w błonnik, witaminy i minerały oraz systematyczne nawilżanie skóry.

basenDobrym pomysłem okazuje się również dopasowana aktywność fizyczna, a więc spacery, nordic walking, basen i specjalnie opracowane ćwiczenia dla kobiet w ciąży.

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się specjalny masaż rewitalizujący poporodowy, który pozwala pozbyć się zarówno cellulitu, jak i rozstępów.

Wymaga on czasu i na efekty należy poczekać, ale warto o tym pomyśleć. Po urodzeniu dziecka można już spokojnie zastosować terapię laserową. Natomiast matki karmiące nadal muszą zwracać uwagę na skład kremów antycellulitowych, ponieważ niektóre składniki mogą niekorzystnie wpływać na dziecko.

Ćwiczenia na cellulit dla kobiet w ciąży

Niezbyt forsowne ćwiczenia są nie tylko korzystne dla przyszłej mamy, ale wręcz wskazane. Nie chodzi wyłącznie o kwestie zapobiegania cellulitowi bądź jego zwalczania, ale także o ogólne samopoczucie.

nordic walkingWszyscy lekarze zalecają codzienny spacer, świetnie się sprawdzi nordic walking. Fantastycznym pomysłem jest zaś pływanie. Oczywiście trudno w takim stanie o intensywny trening, ale spokojne pływanie daje wymierne efekty w kwestii walki z cellulitem, a ponadto wzmacnia mięśnie, poprawia kondycję, pomaga spalić kalorie i ładnie wysmukla sylwetkę.

Można również skorzystać ze specjalnych zajęć gimnastycznych dla kobiet w ciąży bądź ćwiczyć samodzielnie w domu. Potrzebna jest jedynie systematyczność, a więc ćwiczenia bądź inna aktywność co najmniej kwadrans dziennie. Nie wolno też zapominać o odpowiedniej diecie. W każdej sytuacji konieczna będzie zaś konsultacja z lekarzem, aby sobie i swojemu dziecku po prostu nie zaszkodzić.

Kremy i balsamy antycellulitowe dla ciężarnych

Cellulit w ciąży nie prezentuje się ładnie, jednak każda przyszła mama musi zawsze mieć na względzie bezpieczeństwo rozwoju swojego dziecka. Oznacza to, że nie można stosować jakiekolwiek kremu czy balsamu antycellulitowego, ponieważ większość z nich zawiera składniki stanowiące potencjalne zagrożenie.

Na pewno nie nadają się preparaty zawierające parabeny, antyutleniacze BHT i BHA, retinol, kwasy owocowe AHA, olejek rozmarynowy czy bergamotowy. Nie zaleca się również borowiny, ponieważ kremy z nią działają rozgrzewająco oraz kofeiny.

Jeżeli chodzi o kofeinę, to nie ma zgodności. Niektórzy lekarze nie widzą zagrożenia, jednak trzeba mieć świadomość, że są badania potwierdzające niekorzystny jej wpływ rozwój płodu. Faktem jest, że związki kofeiny mają zdolność przenikania do krwioobiegu, więc lepiej nie ryzykować.

Najbardziej wskazane będą specjalne produkty dedykowane kobietom w ciąży i pozbawione wszystkich substancji stanowiących potencjalne zagrożenie dla zdrowia dziecka, a jednocześnie bezzapachowe i hypoalergiczne.

Taki charakter ma preparat Tołpy czy Ziai. Jednakowoż najbardziej wskazany będzie delikatny masaż szorstką rękawicą, chłodny natrysk oraz domowe sposoby np. masowanie cukrem brązowym wymieszanym z oliwą z oliwek. Dobre efekty daje również odpowiednia dieta oparta na warzywach, owocach i produktach pełnoziarnistych.

Masaż antycellulitowy dla kobiet w ciąży

masażePrawidłowo dobrany masaż jest wręcz wskazany dla kobiet ciężarnych ze względu na duże obciążenie skóry. Masaż z dodatkiem bezpiecznego olejku czy balsamu pomaga uelastycznić szczególnie obciążone włókna kolagenowe oraz równomiernie rozłożyć tłuszcz.

Trzeba jedynie zwrócić uwagę na rodzaj masażu, ponieważ nie każdy się nadaje. Na pewno wykluczony będzie głęboki drenaż, ale nawet intensywne oklepywanie okazuje się zbyt ryzykowne.

Generalnie chodzi o to, aby nie pobudzić zbyt silnie ukrwienia tkanek, co mogłoby prowadzić do niebezpiecznych i bolesnych skurczów.

Do masażu nie wolno również stosować kosmetyków rozgrzewających.

W każdym razie ruchy muszą być spokojne i koliste, ewentualnie można delikatnie uciskać skórę, jeżeli problem dotyczy ud, pośladków bądź ramion.

Ostrożnie trzeba też stosować naturalne olejki eteryczne do masażu, ponieważ niektóre z nich mogą przyczyniać się do wywołania przedwczesnego porodu. Taki charakter mają olejki z rozmarynu, jałowca, goździków, cedru czy też olejek bergamotowy.

Warto jeszcze wspomnieć, że gabinety kosmetyczne proponują profesjonalne masaże antycellulitowe i przeciw rozstępom, aby cellulit w ciąży nie okazał się szczególnie istotnym problemem.

Pewne jest, że cellulit w ciąży nie musi się pojawić, o ile przyszła mama zadba o prawidłową dietę czy też odpowiednio dopasowaną aktywność fizyczną. Pomocny okazuje się również delikatny masaż z zastosowaniem specjalnych kremów na cellulit.

Jednak przede wszystkim każda kobieta w ciąży powinna bacznie obserwować swoje ciało i jeżeli pojawią się pierwsze objawy pomarańczowej skórki, to należy od razu działać.