Kompletny poradnik o cellulicie

Rodzaje cellulitu i jego stopnie zaawansowania

Z medycznego punktu widzenia cellulit jest nierównomiernym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej. Najczęściej występuje w okolicach takich części ciała jak piersi, uda czy brzuch. W miejscach, których się pojawia, struktura skóry jest grudkowa, pomarszczona oraz włóknista i przypomina skórkę pomarańczową.

Te charakterystyczne grudki to adypocyty, czyli komórki tłuszczowe, które powiększając się, uciskają naczynia krwionośne i limfatyczne znajdujące się w pobliżu. W efekcie następuje pogorszenie krążenia, przemiana materii w komórkach zwalnia i słabiej przyswajany jest tlen oraz składniki odżywcze, a usuwanie toksyn z organizmu staje się znacznie wolniejsze.

Grudki tłuszczu modelują między sobą puste przestrzenie, w których zbiera się woda oraz produkty przemiany materii, a następnie w miejscach tych pojawia się obrzęk prowadzący do powikłań z ukrwieniem.

Rodzaje cellulitu

Wyróżnić można trzy rodzaje cellulitu – wodny, tłuszczowy oraz cyrkulacyjny.

Cellulit wodny pojawia się w wyniku nieprawidłowego przepływu krwi i limfy w tkance łącznej i najczęściej dotyka kobiet szczupłych. W momencie gdy tkanka łączna staje się zbyt miękka, limfa wraz z zawartymi w niej toksynami może przeniknąć do tkanki tłuszczowej, co sprawia, że komórki tłuszczowe zaczynają pęcznieć. W efekcie tworzą się zbite grudki, które mogą powodować uczucie bólu podczas ucisku. Cellulitowi wodnemu zazwyczaj towarzyszy uczucie opuchnięcia i zatrzymania wody w organizmie.

Cellulit tłuszczowy występuje natomiast w postaci małych, podskórnych grudek i tworzy się z nadmiaru kwasów tłuszczowych gromadzonych w komórce ciała. Problem cellulitu tłuszczowego może dotyczyć praktycznie każdej części ciała i występuje szczególnie u osób otyłych z nadmiarem tkanki tłuszczowej.

Ostatnim rodzajem cellulitu jest cellulit cyrkulacyjny – najtrudniejszy do zwalczenia. Tworzy zbite, twarde grudki bardzo bolesne przy dotknięciu i występujące głównie w okolicy ud i nad kolanami. Taki cellulit powstaje z zesztywniałych włókien kolagenowych otaczających tkankę tłuszczową, które nie pełnią już swojej funkcji, za to uniemożliwiają prawidłowe krążenie i dotlenienie komórek.

Jak odróżnić cellulit wodny a cellulit tłuszczowy?

Charakterystyczne grudki kojarzone są z cellulitem tłuszczowym, który można zaobserwować przede wszystkim na udach, pośladkach i brzuchu. Do najważniejszych cech tego cellulitu należy boleść przy dotyku, jak również nasilenie się jego widoczności w przypadku wzrostu wagi. Walka z tego rodzaju cellulitem będzie związana z redukcją komórek tłuszczowych.

Cellulit wodny pojawia się natomiast przede wszystkim u szczupłych kobiet. Grudki i nierówności najczęściej widoczne są na udach, ale mogą pojawiać się również w okolicach łydek, kostek czy ramion. Charakterystycznym elementem jest opuchlizna pojawiająca się przed miesiączką. Przy walce z tego rodzaju cellulitem najlepiej sprawdzi się odpowiednia dieta.

Stopnie cellulitu

Rozmiar cellulitu jak również jego wygląd uzależnione są od stopnia zaawansowania.

Im wyższy bowiem stopień cellulitu, tym bardziej jest on widoczny i tym trudniejszy do zwalczenia z powodu zaawansowanego stadium.

Kiedy jest już wyraźnie dostrzegalny, a dodatkowo towarzyszy mu nadwaga, konieczne będzie zaliczenie go do chorób, gdyż cellulit jest bezpośrednio powiązany z tłuszczem, a objawy wzrastają wraz z ilością tego tłuszczu w organizmie.

Problem pomarańczowej skórki występuje więc zazwyczaj u pań z nadwagą, u których tkanka tłuszczowa gromadzi się w dolnych partiach ciała.

Cellulit I stopnia

Pierwszy stopień cellulitu nie jest dobrze widoczny. Dopiero po ściśnięciu skóry pojawiają się na niej niewielkie nierówności. Problem cellulitu I stopnia może dotyczyć także nastolatek – nasila się on zwłaszcza przed miesiączką, kiedy to organizm zatrzymuje wodę. Pierwszy stopień cellulitu umożliwia łatwe zwalczenie problemu – wystarczy zmienić dietę, więcej się ruszać i stosować naprzemienne prysznice ciepło-zimne, a także pobudzać krążenie, masując ciało pod prysznicem szorstką gąbką.

Cellulit II stopnia

Drugi stopień cellulitu sprawdza się tak samo jak pierwszy. Tutaj jednak po ściśnięciu skóra wygląda jak pomarańczowa skórka, a przy dotykaniu możliwy jest lekki ból. W tym przypadku sposób zwalczania cellulitu jest taki sam jak przy stopniu I. Dodatkowo można poddawać się masażom drenującym.

Cellulit III stopnia

Trzeci stopień cellulitu widoczny jest już bez ściskania. Tutaj grudki mają też większą objętość, a na całej powierzchni występowania skóra jest nierównomiernie pofałdowana. Możliwe jest też wyczucie dłonią bolesnych guzków. W tym wypadku domowe starania to za mało i konieczne jest zastosowanie profesjonalnych zabiegów w gabinecie.

Cellulit IV stopnia

Przy czwartym stopniu cellulitu ciało jest pofałdowane niezależnie od pozycji, a silny ból występuje nawet przy delikatnym ucisku. Konieczne jest już leczenie medyczne – seria mezoterapii. Profilaktycznie zalecane jest także korzystanie z regularnych zabiegów kosmetycznych i robienie drenaży. W przypadku skłonności do opuchnięć warto wspomóc się też lekami poprawiającymi pracę układu żylnego.