Kompletny poradnik o cellulicie
2019-08-19 olejek cynamonowy

Olejek cynamonowy to nie tylko działanie antycellulitowe!

Wyjątkowe właściwości cynamonu znane są już od czasów starożytnych. Jednak nie tylko jako przyprawa jest obecnie stosowany, ale niezwykle cenny okazuje się pozyskiwany z kory bądź liści cynamonowca leczniczy olejek cynamonowy. To zdecydowanie jedna z najsilniejszych naturalnych substancji o działaniu antyseptycznym, przeciwzapalnym, rozgrzewającym i ściągającym.

Właściwości zdrowotne olejku cynamonowego

Olejek eteryczny pochodzący z cynamonowca zawiera w sobie wiele korzystnych dla zdrowia i urody związków aktywnych. To przede wszystkim aldehyd cynamonowy o udowodnionym działaniu antybakteryjnym i zmniejszającym stany zapalne. Innym ważnym składnikiem dezynfekującym, grzybobójczym i bakteriobójczym jest octan cynamylu. W olejku cynamonowym znajdują się również dobroczynne olejki eteryczne, flawonoidy, tanina, błonnik czy żelazo. Dzięki temu produkt wykazuje naprawdę dużą skuteczność w wielu problemach nie tylko stricte zdrowotnych, ale także związanych z defektami skórnymi np. cellulitem.

olejek eteryczny cynamonowy 10ml aromatika

Zamów ten olejek.

olejek cynamonowy 10 ml etja

Zamów olejek cynamonowy w sklepie Moja Natura.

1. Olejek cynamonowy na problemy skórne

Ze względu na wysoką efektywność w zakresie walki ze szkodliwymi drobnoustrojami oraz stanami zapalnymi, to olejek ten warto stosować przy różnego typu kłopotach skórnych. Wielu nastolatków boryka się z trądzikiem, a wystarczy nakładać na zmienione miejsca specjalną maseczkę wykonaną z olejku cynamonowego zmieszanego z jakimś olejkiem bazowym np. jojoba, kokosowym czy z awokado, a nawet dolać kilka jego kropel do wody i smarować takim roztworem zmiany trądzikowe. Taki sposób jest nie tylko naturalny, ale także bardzo skuteczny i co ważne, nie przesusza skóry, jak to często bywa w przypadku drogeryjnych preparatów przeciwtrądzikowych. Olejek ten zmieszany z miodem i oliwą z oliwek stanowi również doskonałą odżywkę łagodzącą stany zapalne skóry głowy. Wystarczy taką maseczkę nałożyć na skórę głowy, a po kwadransie spłukać ciepłą wodą.

Substancje zawarte w olejku mają niezwykle korzystny wpływ na tak powszechny w ostatnim czasie problem defektu skórnego, jakim jest cellulit. Systematyczne masowanie miejsc dotkniętych cellulitem rozcieńczonym olejkiem na pewno przyniesie pozytywny skutek po jakimś czasie. Trzeba tylko trochę uzbroić się w cierpliwość. Podobnie będzie z rozstępami.

Właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne olejku można też wykorzystać do zwalczania wszelkiego typu infekcji i zakażeń spowodowanych przez chorobotwórcze mikroorganizmy. Najlepiej wtedy połączyć 2-3 krople olejku cynamonowego z jednym mililitrem olejku migdałowego, a następnie nanieść tak przygotowany preparat bezpośrednio na chore miejsca. Sprawdzi się w przypadku grzybicy stóp, świądu czy stopy cukrzycowej, ale również przy skaleczeniach i oparzeniach. Co więcej, naukowcy z tureckiego Uniwersytetu Cumhuriyet przeprowadzili badania, których wyniki dają nadzieję na szybkie wyzdrowienie osobom cierpiącym z powodu nowotworu skóry (czerniaka) w początkowym stadium rozwoju.

2. Bóle różnego typu

Olejek cynamonowy stosowany miejscowo działa niezwykle kojąco i poprzez rozchodzenie się ciepła oraz wnikanie w głąb skóry odpowiednich składników wspomaga niwelowanie uczucia bólu. Z tej właściwości olejku mogą skorzystać przede wszystkim kobiety uskarżające się na skurcze i bóle menstruacyjne. Jego skuteczność w tym zakresie znajduje swoje potwierdzenie w badaniach klinicznych. Jednak zaobserwowano również dobroczynny wpływ tego naturalnego produktu w leczeniu bolesności stawów i bólu głowy, w tym także typu migrenowego. Olejek odpręża, likwiduje napięcia mięśniowe, ale też zmniejsza ciśnienie – to wszystko sprawia, że dolegliwości bólowe po prostu znikają. Dla zwiększenia efektu zaleca się ponadto spożywanie samego cynamonu, najlepiej kiedy jest to cynamon cejloński.

3. Infekcje górnych dróg oddechowych

Działanie rozgrzewające, niwelujące przekrwienie nosa oraz rozluźniające wydzielinę śluzową w nosie i oskrzelach olejku cynamonowego warto wykorzystać przy przeziębieniu, grypie czy stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. Największe efekty uzyskuje się poprzez wcieranie rozrzedzonego olejku w klatkę piersiową, szyję i plecy. Warto ponadto wykorzystać zabiegi inhalacyjne, dzięki którym naprawdę szybko daje się usunąć flegmę i śluz z kanałów oskrzelowych.

4. Walka z cukrzycą typu II

Osoby chorujące na cukrzycę typu drugiego powinny zwrócić szczególną uwagę na olejek cynamonowy. Amerykańskie badania laboratoryjne przeprowadzone zarówno na zwierzętach, jak i na ludziach dowodzą pozytywnego wpływu związków znajdujących się w cynamonie na stabilizowanie poziomu cukru we krwi. Jednocześnie zwiększa się aktywność insuliny. Dzięki temu diabetycy mogą zmniejszyć przyjmowane dawki insuliny, nie dochodzi do gwałtownych skoków insulinowych i poprawia się ogólne samopoczucie.

5. Oczyszczanie krwi i zapobieganie chorobom serca

Zawarte w olejku cynamonowym składniki aktywne są wyjątkowo korzystne dla krwi. Nie tylko ją oczyszczają z zalegających toksyn, ale także usprawniają jej krążenie w organizmie. Poprzez jej odpowiednie rozrzedzenie nie dopuszczają też do powstawania skrzepów. Jednocześnie komórki zostają dobrze utlenione. Ma to ogromne znaczenie w kontekście profilaktyki chorób serca i układu krążenia. Regularne stosowanie inhalacji z olejkiem cynamonowym może zatem zapobiegać pojawieniu się nadciśnienia, ale również zawału serca.

6. Pamięć i funkcje poznawcze

Specyficzny, dość słodki zapach olejków eterycznych znajdujących się w cynamonie sprzyja koncentracji i pamięci. Naukowo też potwierdzono poprawę zdolności poznawczych oraz ogólnego funkcjonowania mózgu. U osób wdychających systematycznie ten olejek zwiększa się aktywność mózgu i dzięki temu uzyskują lepsze wyniki w zadaniach intelektualnych – chodzi przede wszystkim o reakcje wizualno-ruchowe, próby pamięci czy rozpoznanie. Jeżeli komuś zależy na szybkim pobudzeniu umysłu do działania, to powinien do urządzenia inhalującego, nawilżacza czy kominka podgrzewanego tealightem wlać kilka kropel olejku cynamonowego. Efekt gwarantowany.

Co więcej, jednocześnie znika zmęczenie psychiczne, a także różnego typu napięcia i lęki. Ma to zatem znaczenie w kontekście radzenia sobie przy obniżonym nastroju, a nawet przy lekkich stanach depresyjnych.

Warto również przytoczyć jedno z badań, przeprowadzone w Laboratorium Badań Neurologicznych Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, którego wyniki opublikowano w magazynie „Journal of Alzheimer’s Disease”. Okazało się, że związki będące składnikiem olejku cynamonowego utrudniają gromadzenie się w mózgu amyloidu-beta, a to skutkuje mniejszym prawdopodobieństwem zachorowania na Alzheimera. Badania te wymagają jednak kontynuacji, ponieważ na razie testy przeprowadzano na zwierzętach. Jednak wyniki na pewno napawają optymizmem.

7. Zdrowie jamy ustnej

Infekcje jamy ustnej i nieświeży oddech to dolegliwości dość powszechne. W takiej sytuacji ratunkiem okazuje się olejek cynamonowy – nie ma przypadku w tym, że wykorzystują go producenci niektórych past do zębów czy gum do żucia. Opublikowane w „Dzienniku Współczesnej Praktyki Dentystycznej” wyniki badania pokazały, że właśnie ten rodzaj naturalnego olejku wykazuje najsilniejsze działanie przeciwko bakterii Streptococcus mutans odpowiedzialnej za powstawanie stanów zakaźnych w jamie ustnej. Olejek można stosować nie tylko leczniczo, ale także zapobiegawczo. W związku z tym, że ten środek jest w pełni naturalny, to i zarazem bezpieczny. Należy też podkreślić, że niezłą skuteczność w tym zakresie wykazywały jeszcze inne olejki, a mianowicie eukaliptusowy, cedrowy, goździkowy i z trawy cytrynowej. Jednak to właśnie cynamonowy jest najbardziej efektywny.

8. Działanie antynowotworowe

Badania chińskich naukowców potwierdzają również dobre zdolności znajdującego się w olejku aldehydu cynamonowego w zapobieganiu rozwojowi niektórych rodzajów komórek nowotworowych. Ten składnik przede wszystkim zwiększa poziom enzymu przeciwutleniającego, tak koniecznego do unicestwienia komórek nowotworowych okrężnicy. Jednocześnie komórki jelita grubego są chronione przed uszkodzeniami DNA.

Jednak olejek cynamonowy sprawdza się nie tylko w profilaktyce nowotworu jelita grubego, ale także przy nowotworze szyjki macicy, czerniaku i chłoniaku. Badania jeszcze wymagają potwierdzenia, ale wyniki na zwierzętach wyglądają obiecująco.

9. Naturalny afrodyzjak

Okazuje się, że aromat olejku cynamonowego pomaga panom mającym problemy z potencją, natomiast u pań podnosi wrażliwość stref erogennych.

10. Odstraszanie komarów i innych owadów

Większość ludzi uwielbia zapach olejku cynamonowego, ale komary tego uwielbienia zdecydowanie nie podzielają. Dlatego warto dolać kilka jego kropel do wody, aby spryskać taką miksturą ubrania i ciało – natrętne komary czy meszki nie przeszkodzą tym samym w przyjęciu na działce bądź w wycieczce do lasu.

Metody wykorzystania olejku cynamonowego

Przede wszystkim należy pamiętać, że ten olejek stosuje się głównie zewnętrznie. Istnieje też możliwość dodawania 1-2 kropel do posiłku, ale należy to robić pod kontrolą lekarską. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby ze skórą nadwrażliwą i skłonną do podrażnień czy występowania reakcji alergicznych.

Do kąpieli

Doskonale nadaje się jako dodatek do kąpieli rozgrzewającej. Wystarczy wlać 3-6 kropli do ciepłej wody w wannie. Aromatyczna kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 15 minut, a nie tylko dobrze przeczyszcza górne drogi oddechowe, ale także okazuje się pomocna przy problemach ze stawami.

Do masażu

2-3 krople olejku cynamonowego dodaje się do bazowego oleju przeznaczonego do masażu albo nawet do balsamu czy kremu odżywczego do ciała. Masaż można wykonać samodzielnie, w domowym zaciszu.

Do peelingu

Jeżeli kilka kropel tego specyfiku połączy się z fusami po kawie, to powstaje fantastyczny i naturalny preparat ujędrniający skórę. Co więcej, jest on bardzo skuteczny w walce z cellulitem i rozstępami.

Do inhalacji

Nie trzeba nawet kupować urządzenia inhalującego, ponieważ do przygotowania inhalacji wystarczy dolać 4-5 kropli olejku do szklanki z ciepłą wodą, a potem wdychać powstające opary.

Do aromatyzacji pomieszczeń

Niewielką ilość olejku można dodać do nawilżacza, rozpylacza bądź specjalnego kominka podgrzewanego świeczką. Przez kilka godzin we wnętrzu będzie się roznosić piękny zapach, który też odstraszy komary.

Do zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych

Olejek cynamonowy świetnie sprawdza się jako dodatek do środków przeznaczonych do higieny jamy ustnej, ale i kosmetyków do pielęgnacji całego ciała.

Do środków czystości

Kilka kropel olejku dolanych do preparatów służących do czyszczenia pomaga w zwalczaniu grzybów i pleśni. Wykazuje również działanie zapobiegawcze.

Warto tylko pamiętać, że olejek cynamonowy wymaga zawsze rozcieńczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *