Jak się pozbyć cellulitu? Skuteczne sposoby na cellulit!
Cellulit jest niezwykle powszechną przypadłością, ponieważ jedynie 10-15% kobiet nie ma problemu z charakterystyczną skórką pomarańczową, jak się potocznie nazywa cellulit. W związku z tym kluczowe staje się zagadnienie, jak skutecznie pozbyć się cellulitu i cieszyć się na nowo piękną i gładką skórą.
Cellulit spędza sen z powiek milionom kobiet na całym świecie. Wszystkie panie pragną wyglądać nieskazitelnie, a trudno o to w przypadku nieestetycznie prezentujących się grudek i zagłębień w skórze, które pojawiają się zazwyczaj na udach, biodrach, pośladkach, brzuchu, a niekiedy także na ramionach.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu problem dotyczył głównie pań z nadwagą lub po zmianach menopauzalnych, ale obecnie nawet szczupłe nastolatki narzekają na efekt pomarańczowej skórki. Źródła cellulitu tkwią w zmianach w stylu życia. Na pewno przyczynia się do tego niewłaściwa dieta z nadmiarem węglowodanów, tłuszczu i fast foodami na czele oraz brak ruchu.
Innym winowajcą okazuje się stres, a także coraz częściej występujące kłopoty z gospodarką hormonalną organizmu. Skala problemu jest szczególnie widoczna latem, kiedy naprawdę trudno zobaczyć jakąkolwiek kobietę na plaży bez cellulitu.
Spis treści
- 1 Cellulit a cellulitis – czym się różnią?
- 2 Walka z cellulitem – domowe i sprawdzone sposoby
- 3 Peeling z soli morskiej
- 4 Sok z cytryny
- 5 Peeling z fusów kawy
- 6 Peeling cukrowy
- 7 Regularne ćwiczenia w domu
- 8 Masaż szorstką szczotką – sposób na cellulit na udach
- 9 Olejki eteryczne
- 10 Olej kokosowy
- 11 Maseczka z cynamonu
- 12 Zimny prysznic
- 13 Domowy zabieg z guarany
- 14 Czy zwalczanie cellulitu domowymi sposobami przynosi na długo efekty?
Cellulit a cellulitis – czym się różnią?
Niektórzy zamiennie stosują te dwa pojęcia, ale trzeba mieć świadomość, że nie opisują one tej samej dolegliwości. O ile cellulit stanowi swoisty defekt natury kosmetycznej, to cellulitis jest bardzo poważną chorobą o podłożu bakteryjnym, która w przypadku nieleczenia prowadzi do poważnych powikłań, jak zapalenie opon mózgowych czy sepsa.
Cellulit oznacza zdeformowaną tkankę tłuszczową, która jest nierównomiernie rozłożona oraz włóknisto-obrzękowe zmiany w tkankach podskórnych pojawiające się w okolicach bioder, brzucha, pośladków i ud, a niekiedy także na ramionach. Skóra sprawia wrażenie jakby grudkowatej i może kojarzyć się ze skórką pomarańczową.
Cellulitis jest ostrym i rozprzestrzeniającym się stanem zapalnym skóry i tkanki podskórnej wywołanym przez bakterie z rodziny gronkowców. Najczęściej będzie to gronkowiec złocisty. Zmiany u dorosłych w postaci zaczerwienienia i obrzęku występują zazwyczaj na nogach, twarzy i ramionach, a w przypadku dzieci głównie na twarzy i wokół odbytu. Można się dość łatwo zakazić, wystarczy zwykłe ukąszenie owada bądź poparzenie, a szczególnie narażone są osoby cierpiące na egzemę lub łuszczycę. Konieczna okazuje się terapia antybiotykowa trwająca kilka tygodni.
Walka z cellulitem – domowe i sprawdzone sposoby
Wiele kobiet szuka kremów, maści czy tabletek, które mogłyby pomóc zwalczyć cellulit.
Uznaniem cieszą się też zabiegi kosmetyczne, które jednak oznaczają spory wydatek.
Na pewno dobrym pomysłem będzie codzienna aktywność fizyczna.
Trochę ruchu nie zaszkodzi, a wręcz pomoże w ujędrnianiu skóry.
Równie zbawienny wpływ na stan skóry ma odpowiednia dieta, w której zamiast fast foodów i żywności wysoko przetworzonej pojawią się świeże warzywa, owoce, ziarna i kasze.
Należy też ograniczyć spożycie cukru, soli i tłuszczów zwierzęcych, a także ograniczać ilość wypijanej kawy i alkoholu.
Z kolei nie wolno zapominać o piciu wody, która pomaga usuwać toksyny z organizmu, a dobrze także działają herbatki ziołowe, głównie skrzyp i pokrzywa.
Na tym jednak nie kończą się możliwości pokonania cellulitu domowymi metodami.
Peeling z soli morskiej
Zimne i słone wody Bałtyku może nie zachęcają do kąpieli, ale są idealne na zwalczanie cellulitu.
Jeżeli nie masz możliwości, aby pojechać nad morze, to skorzystaj z kąpieli w wannie z dodatkiem soli morskiej, która pozwoli usunąć martwy naskórek, wygładzić skórę i oczyścić ją z zalegających toksyn.
Wystarczy wsypać do wody szklankę soli morskiej, a jeszcze lepsze efekty osiągnie się przy zastosowaniu peelingu. Sól z odrobiną oliwy należy rozprowadzać okrężnymi ruchami w miejscach dotkniętych cellulitem, co pobudzi krążenie i zwiększy przepływ limfy.
Sok z cytryny
Nie od dziś wiadomo, że cytryna idealnie oczyszcza organizm zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Jeżeli nie wiesz, jak skutecznie pozbyć się cellulitu, to pij trzy razy dziennie wyciśnięty sok z jednej cytryny na ¾ szklanki wody i dodaj trochę pieprzu cayenne.
Taka kuracja w miarę szybko pozwoli usunąć toksyny, które są jednym z głównych winowajców powstawania cellulitu. Można jednocześnie zastosować masaż z soku z cytryny i oliwy.
Peeling z fusów kawy
Kawa, a w zasadzie zawarta w niej kofeina, znakomicie pobudza organizm do codziennej aktywności. Dodatek cukru już nie jest wskazany, chyba że zastosuje się peeling z fusów kawy i cukru. Brzmi niesamowicie, ale to idealny sposób na stymulację przepływu limfy, a tym samym zapobieganie obrzękom i cellulitowi.
Mało osób zdaje sobie sprawę z faktu, że to właśnie kofeina jest jednym z najczęściej wykorzystywanych składników w drogich kremach antycellulitowych. Same fusy wykazują działanie wygładzające, natomiast dodatek cukru jeszcze złuszczy martwy naskórek. W efekcie skóra stanie się gładka i jędrna.
Co więcej, taki peeling stosowany regularnie, a więc co najmniej dwa razy w tygodniu, również wyszczupli, a pierwsze efekty powinny być widoczne po miesiącu. Warto dodać, że jest też możliwość zrobienia peelingu antycellulitowego z fusów kawy z dodatkiem balsamu do ciała oraz kilkoma kroplami olejku cynamonowego.
Peeling cukrowy
Ta wersja peelingu również ma swoich zwolenników. Jak już wcześniej wspomniano, cukier złuszcza naskórek, ale jego drobinki także pobudzają krążenie krwi. Najlepszy będzie cukier brązowy lub trzcinowy, ale nawet zwykły cukier biały się nadaje. Wystarczy go zmieszać masłem, olejem z pestek winogron oraz miodem i wmasować w lekko wilgotną skórę ze zmianami cellulitowymi.
Tego typu peeling jest trochę łagodniejszy niż wersja z fusami z kawy, więc nadaje się nawet dla pań z suchą i wrażliwą skórą. Jedno jest pewne – cukier w zastosowaniu wewnętrznym więcej złego niż dobrego może zdziałać, natomiast zalety jego wykorzystania na zewnątrz są nieocenione.
Regularne ćwiczenia w domu
Peelingi, kąpiele to jedno, ale jak skutecznie pozbyć się cellulitu w jeszcze inny sposób? Odpowiedź jest prosta – ruszaj się! Nie od dziś wiadomo, że codzienna aktywność fizyczna nie tylko zapobiega nadwadze, ale także ma kolosalny wpływ na stan skóry.
Na pozbycie się cellulitu zaleca się zwłaszcza wykonywanie ćwiczeń na dolne partie ciała.
Świetnie się sprawdzą przysiady czy wykroki, ale korzystne będzie również bieganie, jazda na rowerze, pływanie, orbitrek czy nordic walking. Systematyczne ćwiczenia poprawiają krążenie krwi i metabolizm, a tym samym przyspieszają usuwanie toksyn z organizmu i redukcję tłuszczu.
Masaż szorstką szczotką – sposób na cellulit na udach
Nie trzeba korzystać od razu z profesjonalnego masażu, ale można samodzielnie go wykonywać w domu.
Wystarczy podczas kąpieli masować miejsca objęte cellulitem specjalnymi szorstkimi rękawicami lub gąbką, aby skutecznie pobudzić mikrokrążenie i usprawnić odprowadzanie produktów przemiany materii.
To prosty, tani i skuteczny sposób zwalczania cellulitu!
Olejki eteryczne
To kolejna propozycja na masaż bądź kąpiel. Olejki eteryczne z dodatkiem oliwy z oliwek albo innego oleju należy regularnie wmasowywać w uda, pośladki i brzuch. Można również dodać olejki eteryczne do kąpieli.
Szczególnie polecane są naturalne olejki cytrusowe, a więc cytrynowy, pomarańczowy i grejpfrutowy, ale sprawdzi się także olejek rozmarynowy i migdałowy. Medycyna naturalna od stuleci wykorzystuje właściwości olejków eterycznych w usuwaniu toksyn, a jednocześnie w ujędrnianiu skóry.
Olej kokosowy
To w zasadzie hit w ostatnim czasie. Olej kokosowy ma różne zastosowanie zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne.
Zaobserwowano, że systematyczny wmasowywanie oleju kokosowego w miejsca z cellulitem przynosi znaczną poprawę.
Trzeba jedynie pamiętać, że olej długo się wchłania.
Olej kokosowy można zakupić w sklepie zielarsko-medycznym w swoim mieście.
Jeżeli pochodzisz z małej miejscowości lub mieszkasz na wsi, to możesz go zakupić w internetowym sklepie zielarskim, np: https://mojanatura.pl/glowna/26-cocowel-olej-kokosowy-extra-virgin-500ml.html
Maseczka z cynamonu
Cynamon nie tylko rozgrzewa, ale również usuwa nadmiar tłuszczu i wody z komórek skóry.
W rezultacie skóra staje się gładka i sprężysta.
Wystarczy zmieszać cynamon z wodą, aby powstała konsystencja papki i nałożyć na uda czy brzuch, a następnie owinąć ciało folią spożywczą.
Maseczkę należy spłukać po pół godzinie. Dla wzmocnienia efektu można jeszcze do cynamonu dodać imbiru.
Zimny prysznic
Była już o tym mowa przy okazji Bałtyku, którego zimne wody mają tak dobroczynny wpływ na likwidacje cellulitu.
Faktem jest, że zimna woda obkurcza naczynia krwionośne, a dzięki temu skóra staje się bardziej jędrna.
Innymi słowy, każdą kąpiel czy prysznic dobrze kończyć zimnym natryskiem, skierowanym szczególnie na miejsca dotknięte cellulitem.
Ta codzienna czynność może znacząco pomóc w trakcie kuracji antycellulitowej.
Domowy zabieg z guarany
Guarana zawiera więcej kofeiny niż kawa, więc nie ma się co dziwić, że jeszcze efektywniej stymuluje krążenie krwi oraz limfy.
Wskutek jej działania zostają rozbite złogi tłuszczu, które nie gromadzą się tym samym pod skórą i nie tworzy się pomarańczowa skórka. Guaranę można wcierać albo stosować wewnętrznie, czyli pić.
Czy zwalczanie cellulitu domowymi sposobami przynosi na długo efekty?
Zastosowanie domowych sposobów może przynieść długotrwale utrzymujące się efekty, o ile będzie się pamiętać o zdrowym odżywianiu, wysypianiu się i regularnej aktywności fizycznej.
Jeżeli nie wiesz, jak skutecznie pozbyć się cellulitu, to przede wszystkim pomyśl o zdrowym stylu życia, a wtedy nie trzeba się martwić ani pomarańczową skórką, ani tez innymi problemami zdrowotnymi tak charakterystycznymi dla współczesnego człowieka.