Skuteczne ćwiczenia na cellulit, które dają efekty [PORADNIK]
Cellulit na udach powoduje, że kobiety zaczynają unikać krótkich spódniczek i szortów, a nieestetyczne grudki i nierówności na brzuchu stwarzają problemy przy pójściu na plażę.
W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak wziąć się za siebie i postawić na ćwiczenia na cellulit, które pomogą pozbyć się kłopotu.
Spis treści
- 1 Popularne ćwiczenia antycellulitowe
- 2 Przysiady – dobre ćwiczenia na cellulit ud i pośladków
- 3 Bieganie a cellulit
- 4 Skakanie na skakance pomaga zwalczyć cellulit
- 5 Rolki – sposób na walkę z cellulitem
- 6 Rower pomaga usunąć cellulit
- 7 Basen – sposób na pozbycie się cellulitu
- 8 Ćwiczenia z YouTube: Chodakowska i Mel B pomogą Ci pokonać cellulit
Popularne ćwiczenia antycellulitowe
Warto sobie zdać sprawę, że nie potrzeba skomplikowanych przyrządów i mnóstwa wolnego czasu, aby zobaczyć w miarę szybko efekty. Wystarczy systematyczność ćwiczeń oraz pamiętanie o zdrowej diecie.
Niektóre ćwiczenia, jak przysiady czy skakanie na skakance są banalnie proste i można je wykonać bez wychodzenia z domu, a jeżeli komuś potrzebne jest wyjście, aby się zmotywować, to zawsze można kupić karnet na basen czy zacząć biegać.
Zawsze najtrudniejsze są początki, a później już jest łatwiej zmobilizować organizm do wysiłku i mamy wyrobiony nawyk ćwiczeń.
Przysiady – dobre ćwiczenia na cellulit ud i pośladków
Pozbycie się cellulitu nie jest takie proste, ale okazuje się, że pomocne bywają łatwe do wykonania przysiady, które nie tylko mogą pomóc w pozbyciu się nieładnie prezentującej się pomarańczowej skórki, ale także poprawić ogólny wygląd pośladków oraz ud.
Na pewno pośladki staną się jędrne, a uda szczuplejsze. Wzmocni się również mięśnie tych partii ciała. Podstawą będzie jednak prawidłowe wykonywanie przysiadów.
Oczywiście, ktoś może się od razu obruszyć, ponieważ cóż skomplikowanego jest w zwykłym przysiadzie, jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii.
Przede wszystkim niezwykle istotna okazuje się częstotliwość wykonywania przysiadów oraz ilość powtórzeń. Chyba dla nikogo nie będzie zaskoczeniem fakt, iż lepsze efekty osiągnie się przy systematycznym wykonywaniu przysiadów niż raz na tydzień.
Regularność to jedno, ale ważne jest również, ile tych przysiadów zrobimy. I tutaj ważna uwaga – nie wolno przesadzić na początku i lepsze wyniki dają małe cele niż rzucanie się na głęboką wodę.
Powiedzmy sobie szczerze, wykonanie 100 przysiadów bez wcześniejszego przygotowania skończy się zakwasami w nogach i bólami w krzyżu, a w konsekwencji zupełnym zniechęceniem do ćwiczeń.
Jeżeli wcześniej jedyną aktywnością było zejście po schodach do samochodu, to niezbyt rozsądne będzie, aby od razu rzucić sobie duże wyzwanie. Na początek wystarczy 20-30 przysiadów dziennie i stopniowe zwiększanie ilości.
Bardzo ważna jest też technika wykonywania przysiadów, aby rzeczywiście doprowadzić do spalenia tkanki tłuszczowej na pośladkach i wyszczuplenia ud. Właśnie dlatego powinno się łączyć przysiady z innymi formami aktywności np. bieganiem, pływaniem bądź nordic walking.
Same przysiady nie likwidują w szybkim tempie tkanki tłuszczowej, natomiast prowadzą do rozbudowy masy mięśniowej. Trzeba też zwrócić uwagę, aby przy robieniu przysiadów ściągnąć łopatki, plecy mieć proste i maksymalnie wysunąć pośladki do tyłu z jednoczesnym napinaniem mięśni brzucha.
Z kolei kolana nie mogą wysuwać się poza linię stóp.
Bieganie a cellulit
Bieganie bardzo pozytywnie wpływa na redukcję cellulitu, ponieważ angażuje zwłaszcza te partie mięśniowe, na których zazwyczaj cellulit występuje, a więc na udach, pośladkach czy brzuchu.
Rozsądna dawka biegania w dość krótkim czasie zredukuje poziom tkanki tłuszczowej i zmniejszy jednocześnie objętość komórek tłuszczowych, co spowoduje redukcję cellulitu. W efekcie skóra stanie się bardziej gładka.
Warto jednak pamiętać, żeby wysiłek był adekwatny do aktualnych naszych możliwości wydolnościowych. Na początku przygody z bieganiem najlepszy będzie szybki marsz, który przejdzie w delikatny trucht.
Tempo można podkręcić, kiedy organizm przyzwyczai się do wysiłku. Chyba nie ma nic gorszego niż bolesne zakwasy po treningu, które nawet na kilka dni mogą uniemożliwić jakąkolwiek aktywność fizyczną.
Efekty biegania będą zauważalne, kiedy przeznaczy się na trening co najmniej pół godziny dziennie.
Chodzi o to, że dopiero po 20 minutach zaczyna się spalać tkanka tłuszczowa. Biegać należy systematycznie, ale niekoniecznie codziennie. Nawet wskazane są dwa-trzy dni bez biegania.
Co więcej, po dwóch miesiącach intensywnego biegania warto sobie zrobić kilkunastodniową przerwę na inne ćwiczenia na cellulit, ponieważ organizm łatwo przyzwyczaja się do jednego rodzaju aktywności i spalanie komórek tłuszczowych przestaje być tak nasilone.
Okazuje się też, że najbardziej optymalnym czasem na taki antycellulitowy bieg jest poranek. To wtedy najłatwiej uregulować zarówno przemianę materii, jak i gospodarkę lipidową. No i nigdy nie należy zapominać o dobrej rozgrzewce przed biegiem.
Skakanie na skakance pomaga zwalczyć cellulit
Chociaż wielu osobom skakanka kojarzy się z beztroskim dzieciństwem, to warto ten przyrząd odkurzyć także w dorosłym życiu, szczególnie gdy doskwiera cellulit.
Krótki, bo mniej więcej piętnastominutowy trening, daje podobne efekty do biegania ze względu na swoją wyjątkową intensywność oraz angażowanie tak wielu partii mięśniowych.
To bardzo mocna dawka ćwiczeń aerobowych. Skakanie na skakance wykazuje niezwykle korzystny wpływ na pracę układu limfatycznego i po prostu usprawnia przepływ limfy oraz usuwanie toksyn z organizmu, a to skutkuje zmniejszeniem nieestetycznych zmian cellulitowych.
Specjaliści zalecają trening ze skakanką 3-4 razy w tygodniu, a w pozostałe dni inne ćwiczenia na cellulit.
Rolki – sposób na walkę z cellulitem
Jazda na rolkach lub wrotkach angażuje te partie ciała, w których zazwyczaj pojawia się nieestetyczna skórka pomarańczowa.
Mocno pracują przecież uda, pośladki i brzuch.
To na pewno w dużym stopniu wzmacnia mięśnie, ale jednocześnie poprawia się krążenie krwi oraz następuje redukcja komórek tłuszczowych.
Efekty w postaci ładnie napiętej i gładkiej skóry będą widoczne po kilku tygodniach systematycznego treningu, z tym że należy również zwrócić uwagę, aby podobnie jak w przypadku biegania poświęcić na jazdę co najmniej pół godziny.
Bardzo polecam ten sposób przeciwdziałania cellulitowi!
Rower pomaga usunąć cellulit
Jazda na rowerze to kolejny rodzaj aktywności ruchowej, który pomaga w walce z cellulitem, ponieważ zmusza do wysiłku dotknięte zmianami partie ciała.
Co więcej, nie musimy nawet wychodzić na zewnątrz.
Wystarczy rower stacjonarny, aby osiągnąć świetne efekty.
W czasie treningu można też posłuchać sobie muzyki albo obejrzeć film.
W tym przypadku również zaleca się co najmniej półgodzinną jazdę.
Trzeba przy tym pamiętać, że osiągniecie ujędrnienia skóry jest możliwe, kiedy ustawi się jak najmniejszy opór.
Duże obciążenia budują mięśnie i nie dają smukłości.
Basen – sposób na pozbycie się cellulitu
Basen ma naprawdę wiele zalet. Pływanie nie tylko bardzo wzmocni organizm i pozwoli schudnąć, ale przede wszystkim znakomicie ujędrni ciało. To idealne rozwiązanie dla osób, które niezbyt lubią się męczyć, a najbardziej nie lubią potu spływającego po całym ciele, więc unikają siłowni, biegania czy nawet jazdy na rowerze.
Chłodna woda działa niezwykle kojąco i ożywczo, a największe zmęczenie odczuwa się nie podczas samego pływania czy też wykonywania ćwiczeń w wodzie, ale już po wyjściu z basenu.
Co ciekawe, te same ćwiczenia robione na powierzchni sprawiają wrażenie cięższych do wykonania, mimo że przecież woda stawia opór i to zdecydowanie większy w porównaniu do powietrza. W efekcie ćwiczenia w wodzie pozwalają osiągać dużo lepsze rezultaty. Samo pływanie świetnie wysmukla ciało, a woda fantastycznie usuwa toksyny z organizmu. Warto także spróbować wodnych rowerków, które szybciej pozwolą pozbyć się cellulitu niż rowerki stacjonarne.
Problem cellulitu często wynika z utrudnionego krążenia limfatycznego i słabszego dopływu tlenu do komórek tłuszczowych, więc poprawa krążenia może się okazać kluczowa w pozbywaniu się tego nieestetycznego kłopotu. Aktywność aerobowa wykonywana w wodzie nie tylko przyczynia się do rozbijania tłuszczu zgromadzonego w tkankach, ale także jego likwidacji.
Ćwiczenia z YouTube: Chodakowska i Mel B pomogą Ci pokonać cellulit
Walka z cellulitem może też okazać się znacznie łatwiejsza, kiedy ćwiczy się razem ze znaną osobą, przynajmniej na niektóre panie działa to motywująco.
Na kanale YouTube znajduje się wiele interesujących filmów z propagatorkami zdrowego stylu życia.
Mel B prezentuje fantastyczne zestawy ćwiczeń na pośladki i uda, które zazwyczaj dotyka cellulit.
Ewa Chodakowska nie tylko podpowiada, jakie ćwiczenia na cellulit okażą się najbardziej pomocne, ale także sugeruje zmianę nawyków żywieniowych, które dopełnią aktywność fizyczną.
Unikanie słodyczy, soli i produktów ciężkostrawnych przy jednoczesnym wzbogaceniu diety warzywami, owocami i pamiętaniu o wypijaniu co najmniej dwóch litrów wody jest równie ważne w redukcji cellulitu, co same ćwiczenia.