Wszystko o cellulicie
Cellulit jest zmorą wielu kobiet i to niezależnie od wieku, aktywności fizycznej czy też masy ciała. Z problemem tym borykają się nie tylko osoby otyłe, ale także szczupłe i niestroniące od wysiłku fizycznego. Pojawia się wobec tego pytanie – co jest przyczyną powstawania pomarańczowej skórki?
Warto wiedzieć, że wyróżnia się kilka rodzajów cellulitu. Jest to problem nie tylko estetyczny, ale okazuje się, że także zdrowotny. Czy rzeczywiście pomarańczowa skórka może być niebezpieczna dla zdrowia?
Spis treści
Co to jest cellulit i jak wygląda?
Cellulit jest stosunkowo łatwy do zdiagnozowana w domowych warunkach, chociaż niektóre kobiety mogą mylić pomarańczową skórkę z rozstępami. W zależności od stopnia zaawansowania i rodzaju, cellulit może wyglądać inaczej.
Ten, który widać już z daleka, zwykle osiągnął zaawansowany stopień i znacznie trudniej jest go usunąć. Oczywiście przy pomocy medycyny estetycznej można uzyskać bardzo satysfakcjonujące rezultaty.
Pomarańczową skórkę można jednak zlikwidować czy też zredukować w mniejszym bądź większym stopniu we własnym zaciszu domowym, jeśli zainterweniuje się w początkowym stadium jego rozwoju. Obszary objęte cellulitem charakteryzują się małą elastycznością i sprężystością. Skóra staje się pokryta zgrubieniami i guzkami. Przy uciskaniu owych zmian, bardzo często pojawia się ból.
Cellulit jest nieprawidłowym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej. Towarzyszą temu zmiany obrzękowo-włókniste tkanki podskórnej. Skóra dotknięta cellulitem ma nierówną powierzchnię i staje się pofałdowana.
Problem ten najczęściej dotyczy ud, pośladków, bioder, ramion, brzucha i piersi. Może także wystąpić na kolanach. W zależności od grubości grudek, niektórzy porównują te nieestetyczne zmiany na skórze do materaca. Powstają one w wyniku zaburzenia krążenia krwi i chłonki w obszarze tanki podskórnej, czego efektem jest osłabienie ścian naczyń w układzie żylnym i limfatycznym.
Przez coraz gorsze ukrwienie tkanki podskórnej, która obfituje w tłuszcz, jego spalanie jest coraz bardziej utrudnione. Pojawiają się także problemy z usuwaniem gromadzących się w tkance podskórnej produktów przemiany materii i toksyn.
Komórki skóry stają się coraz bardziej niedotlenione, co skutkuje wystąpieniem obrzęków.
To z kolei przyczynia się do wystąpienia jeszcze większych problemów z krążeniem limfy. W efekcie tkanka łączna w obrębie objętej stanem zapalnym tkanki tłuszczowej włóknieje, a na skórze pojawia się coraz więcej wgłębień i wypukłości.
Cellulit a cellulitis
Nie brakuje osób stosujących zamiennie dwie nazwy na skórkę pomarańczową – cellulit i cellulitis, co jest oczywiście błędem. Oba te terminy nie są synonimami.
Cellulit określa się mianem skórki pomarańczowej ze względu na nierówną i pomarszczoną skórę.
Natomiast cellulitis jest zapaleniem skóry i tkanki podskórnej. Jest to schorzenie, które wymaga interwencji lekarza, gdyż nieleczone może przyczynić się do wystąpienia znacznie groźniejszych w skutkach powikłań.
Cellulitis jest chorobą dermatologiczną, którą najczęściej wywołują baterie gronkowca złocistego czy paciorkowe ropotwórcze. Charakterystyczne dla tego schorzenia jest przybranie przez skórę sino-fioletowego koloru oraz wystąpienie świądu, obrzęku i bolesności przy dotyku. Objawami cellulitisu są wymioty i gorączka, a schorzenie to można wyleczyć wyłącznie za pomocą antybiotykoterapii.
Jakie są rodzaje cellulitu?
Wyróżnia się kilka odmian cellulitu – twardy, wiotki, obrzękowy i lipidowy.
Cellulit twardy charakteryzuje się twardymi i bolesnymi zmianami w tkance podskórnej. Osoby borykające się z cellulitem stałym mają suchą, szorstką i zbitą skórę. Co ciekawe, ten rodzaj pomarańczowej skórki dotyka najczęściej młode kobiety. Występuje on przede wszystkim w okolicach pośladków, ud i w wewnętrznej części kolan.
Jeśli chodzi zaś o cellulit wiotki, to zwykle spotyka się go u kobiet po 40. roku życia. Można go rozpoznać po luźnej i mało elastycznej skórze i wielu wyczuwalnych grudkach. Najczęściej zajmuje on obszary kończyn dolnych i górnych, pośladki, brzuch i sutki.
Cellulit obrzękowy można rozpoznać po napiętej skórze na obrzękniętych tkankach, którą można odkształcić pod naciskiem. Najczyściej problem ten dotyczy kostek, łydek i kolan oraz ud i pośladków.
Z kolei cellulit lipidowy wiąże się z nieprawidłowym metabolizmem tkanki tłuszczowej. Można go poznać po grudkach o dużych rozmiarach, które umieszczone są głęboko w tkance podskórnej.
Oprócz podziału rodzajów cellulitu ze względu na podłoże problemu: twardy, miękki i mieszany (połączenie cellulitu wodnego i tłuszczowego), stosuje się również podział w oparciu o stopień zaawansowania: obrzękowy, włóknieniowy, stwardnieniowo-grudkowy i stwardnieniowo-guzkowy.
Jak odróżnić cellulit wodny od cellulitu tłuszczowego?
Warto wiedzieć, że nie każdy cellulit jest związany z tłuszczem. Zdarza się także cellulit wodny, szczególnie w przypadku osób szczupłych. Powstaje on najczęściej w wyniku zaburzeń związanych z przepływem krwi i limfy, chociaż przyczyną mogą być również hormony czy nieprawidłowo zbilansowana dieta.
W wyniku tworzenia się grudek pod skórą, zaczyna pojawiać się na jej powierzchni coraz więcej nierówności. Cellulit wodny dotyka najczęściej ud, ale zmiany mogą pojawić się także w okolicach łydek, kostek i ramion. O tym rodzaju skórki pomarańczowej świadczy także pojawienie się charakterystycznej opuchlizny przed miesiączką. Po ściśnięciu skóry, staje się ona pofałdowana i opuchnięta.
Z kolei cellulit tłuszczowy zwykle wiąże się z szybkim przybraniem masy ciała, czego skutkiem jest formowanie się grudek tłuszczu w tkankach. Jest to zatem przypadłość charakterystyczna dla kobiet z nadwagą. Atakuje on najczęściej uda, pośladki i brzuch. Pojawia się także bolesność przy dotyku. W początkowym stadium cellulit tłuszczowy jest widoczny po uciśnięciu fałdu skórnego. Na skutek przybierania na masie pod skórą odkłada się coraz więcej tkanki tłuszczowej, czego efektem jest przekształcenie się cellulitu wodnego w lipidowy.
Przyczyny powstania cellulitu
Przyczyny powstawania pomarańczowej skórki są różne. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby prowadzące siedzący tryb życia i stroniące od aktywności fizycznej oraz spożywające duże ilości cukru i soli.
Dieta oparta na wysoko przetworzonej żywności sprzyja pojawieniu się cellulitu, szczególnie na udach. Za jego wystąpienie odpowiadać może również przewaga estrogenów przy niedoborze progesteronu, zaburzenia krążenia, nałogowe palenie papierosów i noszenie zbyt obcisłych ubrań.
Wady postawy także mogą przyczynić się do powstania tych nieestetycznych zmian skórnych. Przykładowo skrzywienie kręgosłupa skutkuje zaburzeniem krążenia krwi w kończynach dolnych. Czynniki genetyczne także mają znaczenie w mechanizmie powstawania pomarańczowej skórki.
Cellulit hormonalny
Przyczyną cellulitu mogą być zaburzenia hormonalne, a dokładniej przewaga estrogenów nad innymi hormonami. Do zaburzenia równowagi hormonalnej może dojść w okresie dojrzewania, ciąży, menopauzy czy też przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.
W wyniku nadmiaru estrogenów przez naczynia krwionośne zaczyna przenikać woda rozpychająca się pomiędzy komórkami tłuszczowymi. W efekcie zaczynają one tak mocno do siebie przylegać, że na powierzchni skóry pojawiają się nieestetyczne zmiany. Ponadto pod wpływem estrogenów w tkankach dochodzi do zatrzymania wody, co wiąże się z powstaniem obrzęków.
Cellulit obrzękowy
Na skutek problemów z krążeniem i przepływem limfy powstaje cellulit obrzękowy. Charakteryzuje się on ciastowatymi, lejącymi i opuchniętymi kończynami. Problem ten nasila się szczególnie w godzinach wieczornych. Ten rodzaj cellulitu można poznać po tym, że po wciśnięciu palca w opuchnięte miejsce, pozostaje lekkie wgłębienie.
Czy cellulit jest niebezpieczny dla zdrowia?
Okazuje się, że cellulit nie jest tylko nieestetycznie wyglądającą zmianą skórną. Nieleczony może stać się wręcz niebezpieczny dla zdrowia, szczególnie w przypadku osób prowadzących niezdrowy tryb życia i borykających się ze schorzeniami o podłożu metabolicznym.
Najłatwiej jest uporać się z pomarańczową skórką we wczesnym stadium jej rozwoju. Zaleca się powiązać odpowiednie kroki jak najszybciej, a po uporaniu się z problemem, zadbać o profilaktykę przed ponownym wystąpieniem cellulitu. Konsekwencjami nieleczenia cellulitu mogą być m.in. wystąpienie zapalenia tkanki łącznej, tworzenie się bolesnych znamion na skórze czy zakrzepów podskórnych.