Zabiegi na cellulit – co warto wiedzieć?
Z problemem pomarańczowej skórki można obecnie walczyć na wiele sposobów.
Do dyspozycji są różnorodne zabiegi na cellulit, do których należą między innymi karboksyterapia, laseroterapia czy wykorzystanie fal ultradźwiękowych.
Dodatkowo można stosować także różne specjalistyczne kosmetyki albo nawet skorzystać z pomocy lekarza.
Wiele kobiet decyduje się także na domowe kuracje antycellulitowe lub suplementy.
Spis treści
- 1 Zabiegi antycellulitowe a domowe sposoby na cellulit
- 2 Czy zabiegi antycellulitowe są bezpieczne dla zdrowia?
- 3 Jakie są zabiegi antycellulitowe w gabinecie kosmetycznym?
- 4 Leczenie cellulitu metodami medycznymi
- 5 Chirurgiczne usuwanie cellulitu
- 6 Laserowe usuwanie cellulitu
- 7 Mezoterapia na cellulit
- 8 Krioterapia na cellulit
- 9 Kuracja antycellulitowa w domu: zielona glinka
- 10 Kuracja antycellulitowa w domu: peeling kawowy
Zabiegi antycellulitowe a domowe sposoby na cellulit
Domowe sposoby na cellulit mogą przynieść świetne efekty i pozwolić pożegnać problem pomarańczowej skórki bez wizyty w gabinetach kosmetycznych czy u lekarza.
Dużą popularnością cieszą się peelingi z kawy czy kuracje z glinki zielonej.
W przypadku zaawansowanego cellulitu metody te mogą okazać się jednak niewystarczające. Jakie rozwiązanie?
Wtedy konieczne będą już specjalistyczne zabiegi na cellulit, które są bardziej skuteczne.
Czy zabiegi antycellulitowe są bezpieczne dla zdrowia?
Tego rodzaju zabiegom nie powinny poddawać się osoby z zapaleniem żył, niewydolnością nerek, cukrzycą czy epilepsją. Są to jedyne przeciwwskazania do zabiegów.
Pod warunkiem korzystania z usług renomowanych salonów kosmetycznych można być spokojnym o swoje zdrowie i bezpieczeństwo skóry.
Jakie są zabiegi antycellulitowe w gabinecie kosmetycznym?
Do najpopularniejszych zabiegów na cellulit wykonywanych w gabinecie kosmetycznym należy endermologia oraz stosowanie ultradźwięków.
Endermologia polega na wykonaniu masażu głowicą z wałeczkami. W przestrzeni pomiędzy powstaje wtedy na zmianę nadciśnienie i podciśnienie, a głowica zasysa skórę, masując ją. Taki zabieg poprawia krążenie żylne i limfatyczne, a także pomaga wzmocnić włókna kolagenu i elastyny. Zalecane jest wykonanie co najmniej 12 zabiegów, na początku stosując od dwóch do trzech w tygodni, potem już raz w tygodniu.
Zabieg za pomocą ultradźwięków polega natomiast na przesuwaniu po skórze sondy emitującej ultradźwięki. Taka metoda stosowana jest przy zwalczaniu cellulitu kosmetykami – dzięki ultradźwiękom docierają one głębiej. Ultradźwięki nie tylko likwidują cellulit, ale pozwalają też walczyć z nadmiarem tkanki tłuszczowej w wybranych obszarach ciała.
Leczenie cellulitu metodami medycznymi
W przypadku zaawansowanego cellulitu konieczne może się okazać leczenie metodami medycznymi. W pierwszej kolejności lekarz określa stopień zaawansowania, wykonując USG, a następnie wybiera terapię.
Do medycznych metod leczenia należy między innymi karboksyterapia, która polega na wprowadzaniu pod skórę dwutlenku węgla za pomocą specjalnego urządzenia. Taki zabieg wykonywany średnio dwa razy w tygodniu przez 6 do 8 tygodni pozwala przyspieszyć znacznie spalanie tłuszczu i poprawić metabolizm.
Inną skuteczną metodą leczenia medycznego jest cellulipoliza, która polega na wkuwaniu w tkankę tłuszczową cienkich igieł, a następnie przepuszczaniu między nimi prądu o niskiej częstotliwości. Taki zabieg sprawia, że naczynia się rozszerzają, dzięki czemu zwiększa się przepływ krwi i przemiana materii, a z komórek szybciej usuwane są toksyny.
Chirurgiczne usuwanie cellulitu
W przypadku zaawansowanego stopnia cellulitu albo bezskuteczności innych metod, można zdecydować się na chirurgiczne usuwanie cellulitu. Takie zabiegi stosowane są w specjalistycznych klinikach i korzystają z różnych metod i urządzeń.
Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie światła lasera, czyli tak zwana liposukcja laserowa, inny system leczenia chirurgicznego to diodowa stymulacja odbudowy naczyń w połączeniu z krioterapią i masażem.
Cellulit można ponadto zwalczać Lipo laserem, czyli urządzeniem o małej mocy – tak zwanym zimnym laserem, który nie uszkadza komórek tłuszczowych, ale stymuluje rozkład zawartych w nich trójglicerydów.
Laserowe usuwanie cellulitu
Laseroterapia polega na wykorzystaniu lasera diodowego, masażu i krioterapii w jednym. Taki zabieg ma za zadanie pobudzić mikrokrążenie, wspomóc spalanie tłuszczu i usuwanie toksyn dzięki szybszemu krążeniu limfy.
Krioterapia dodatkowo pozwala zlikwidować obrzęki. Efekty kuracji widoczne się już po 2-3 zabiegach.
Mezoterapia na cellulit
Mezoterapia to zabieg, który polega na wstrzyknięciu w miejsce objęte cellulitem substancji poprawiającej krążenie lub przyspieszającej spalanie tłuszczu.
Przy zabiegu najczęściej stosowane są rutyna, wyciąg z karczocha, kofeina, karnityna oraz prokaina.
Na początku walki z problemem cellulitu wykonuje się 4 zabiegi co tydzień każdy, na dalszym etapie są to już 2 zabiegi w odstępie czterech tygodni.
Krioterapia na cellulit
Lecznicze działanie niskich temperatur wykorzystywane jest w zabiegu krioterapii. O ile ogólna krioterapia znajduje przede wszystkim zastosowanie lecznicze, miejscowa wykorzystywana jest w zabiegach dermatologicznych i kosmetycznych i pozwala skutecznie walczyć z cellulitem.
Polega na chłodzeniu określonych fragmentów ciała, co wpływa na jędrność i elastyczność skóry i pozwala zlikwidować problem cellulitu – zarówno w tłuszczowej, wodnej, jak i cyrkulacyjnej postaci. W połączeniu z dietą i ćwiczeniami może także wspomagać odchudzanie.
Kuracja antycellulitowa w domu: zielona glinka
Glinka zielona posiada właściwości absorbcyjne i adsorbcyjne, która pomagają znacznie zredukować cellulit.
Glinka może być stosowana zewnętrznie i wewnętrznie. Wewnętrznie korzystnie wpłynie na krążenie krwi, ureguluje przemianę materii i będzie wiązać toksyny, w formie maseczki pozwoli zaś usunąć toksyny na zewnątrz przez skórę.
Maseczka na ciało z glinki powinna być stosowana kilka razy w tygodniu. Najpierw należy masować uda, pośladki czy ramiona, by rozgrzać skórę, następnie nałożyć cienką warstwę glinki i poczekać kilka minut, aż wyschnie. Glinkę spłukuje się na zmianę ciepłą i zimną wodą.
Kuracja antycellulitowa w domu: peeling kawowy
Zawarta w kawie kofeina ma doskonały wpływ na pomarańczową skórkę. Regularne stosowanie peelingu kawowego pozwala znacznie ograniczyć widoczność cellulitu, poprawić jakość skóry i zredukować drobne zaczerwienienia.
Aby wykonać peeling kawowy do dużej ilości kawowych fusów należy dodać cukier brązowy w proporcjach 1:1, a następnie dolewać olejku aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Im gęstszy będzie peeling, tym większa moc ścierania.