Kompletny poradnik o cellulicie
2018-10-16 pokrzywa

Naturalne sposoby na cellulit, które warto znać!

Cellulit jest problemem, z którym zmagają się przede wszystkim panie, dlatego w dzisiejszym poradniku przedstawimy naturalne sposoby jego zwalczania. Szacuje się, że nawet u ponad 90% kobiet pojawiają się nieestetyczne zmiany skórne kojarzące się swoim wyglądem ze skórką pomarańczową. Sprawdźmy, gdzie tkwi źródło tak powszechnego występowania tego defektu dermatologicznego i jakie są sposoby na cellulit.

Przyczyny rozwoju cellulitu

Cellulit powstaje, kiedy tkanka podskórna zaczyna napełniać się tłuszczem, wodą i różnego rodzaju toksynami. Dodatkowo dochodzi nieprawidłowa cyrkulacja limfy i krwi. Efektem tego są natomiast charakterystyczne wybrzuszenia i nierówności, które występują zwłaszcza na udach, pośladkach, czasami też na brzuchu i biodrach.

Wbrew obiegowej opinii cellulit nie dotyczy wyłącznie pań z nadwagą w okresie menopauzalnym. Obecnie coraz częściej można zauważyć młode, szczupłe i aktywne ruchowo dziewczyny z pomarańczową skórką.

Cellulit ma tak naprawdę kilka możliwych przyczyn. Siedzący tryb życia to zaledwie jedna z nich. Również nieodpowiednia dieta bogata w żywność wysoko przetworzoną, tłuszcze i słodycze sprzyja powstaniu pomarańczowej skórki, a przy okazji nadwadze. Oczywiście palenie papierosów oraz picie dużych ilości alkoholu także może skutkować nieładnymi zgrubieniami i fałdami na skórze.

W wielu przypadkach problem wynika zaś z zaburzeń hormonalnych. Przy zwiększonej ilości estrogenów względem progesteronu płyny fizjologiczne zaczynają się zbierać w przestrzeniach międzykomórkowych ze względu na wysoką przepuszczalność naczyń limfatycznych i krwionośnych.

W związku z tym, że automatycznie trudniej o swobodne mikrokrążenie w warstwie podskórnej, to w efekcie pojawia się cellulit. Objawy tego typu można zaobserwować zwłaszcza w okresie miesiączkowania, podczas ciąży i karmienia piersią.

Nie sposób też nie wspomnieć o kolejnym czynniku ryzyka powstania cellulitu, jakim jest stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych. Duży wpływ na pojawienie się pomarańczowej skórki mają również uwarunkowania genetyczne, a także skłonność do żylaków, obrzęków czy ogólnie rzecz biorąc dość wiotka struktura tkanki łącznej.

Naturalne sposoby na cellulit – ruch i zdrowa dieta

bieganie na cellulitW kontekście zapobiegania cellulitowi, ale także radzenia sobie z jego objawami, ogromne znaczenie ma tryb życia. W wielu przypadkach okazuje się, że nawet predyspozycje genetyczne nie muszą oznaczać pojawienia się problemu pomarańczowej skórki. Na pewno warto zadbać o codzienną dawkę ruchu.

Może to być:

  • bieganie
  • fitness
  • joga
  • nordic walking – chodzi o formę aktywności najbardziej odpowiednią do temperamentu oraz kondycji.

Trzeba również pamiętać o solidnym nawadnianiu organizmu i pić wodę, najlepiej 1,5-2 l dziennie. Jednym z kluczowych czynników antycellulitowych będzie naturalnie, dobrze zbilansowana dieta bogata w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste i zawierające kwasy omega-3. Jednocześnie należy unikać fast foodów, napojów gazowanych, słodyczy, soli i alkoholu.

Zioła pomagające zwalczać cellulit

Produktami, które z powodzeniem można wykorzystać w walce z cellulitem są często pospolite zioła. Z jednej strony zapobiegają tworzeniu się nieestetycznie prezentującej się skórki pomarańczowej, ale zarazem bywają skuteczne w likwidowaniu już istniejących zmian skórnych (szczególnie w pierwszym stadium rozwoju cellulitu).

Z innej strony naturalne rozwiązania zwykle są bezpieczne dla zdrowia.

Trzeba jedynie uzbroić się w cierpliwość, aby dostrzec pozytywne zmiany w wyglądzie – zioła na cellulit zawsze wymagają dłuższego, nawet kilkumiesięcznego systematycznego stosowania. Jednak efekty mogą naprawdę miło zaskoczyć.

3 zioła na które warto zwrócić uwagę w walce z cellulitem:

  • Pokrzywa – roślina ta zawiera mnóstwo cennych składników, które wspaniale oddziałują na organizm człowieka. To przede wszystkim witaminy – głównie witaminy z grupy B, a także witamina A, C i K. Ponadto związki aminowe, chlorofil, garbniki i flawonoidy. Z punktu widzenia radzenia sobie z cellulitem szczególnie istotna jest zawartość w pokrzywie naturalnego magnezu, który fantastycznie stymuluje krążenie krwi i drenuje układ limfatyczny. Jednocześnie pomaga w szybkim rozkładzie tłuszczów. Warto włączyć pokrzywę do codziennego menu, a wyjdzie to jedynie na zdrowie. Można przygotować napar z liści pokrzywy, czyli zalać je wrzątkiem i parzyć przez około 10 minut, a następnie przecedzić i wypić. W każdym sklepie zielarskim, a nawet w zwykłych marketach dostępna jest też pokrzywa w formie herbatki w wygodnych do przygotowania torebkach. Świeże liście pokrzywy warto również dorzucić do sałatek (trzeba je tylko zrywać z miejsc oddalonych od dróg).
  • Mniszek lekarski – to kolejna bardzo pospolita roślina, która wiosną i latem kwitnie obficie na łąkach. Zawiera inulinę i potas, ale także magnez, krzem i witaminy. Działa przede wszystkim moczopędnie i pomaga usuwać zalegające toksyny z organizmu. Można pić napar z mniszka, ale również przyrządzać smaczne sałatki z jego młodych liści i kwiatów.
  • Bluszcz – substancje aktywne zawarte w tej roślinie przyczyniają się do redukcji obrzęków limfatycznych, poprawie krążenia krwi, a także rozbijania tkanki tłuszczowej. Bluszcz stosuje zewnętrznie. Można skorzystać z gotowych preparatów do masażu albo samodzielnie przygotować olejek z suszonych liści zalanych oliwą z oliwek. Po 12 godzinach preparat jest gotowy do użycia.

Jak widać nie potrzeba od razu skomplikowanych zabiegów, aby uporać się z cellulitem. Wystarczy codzienna aktywność fizyczna, unikanie zbyt ciasnych ubrań, zdrowa dieta, nawadnianie i zioła. Takie naturalne sposoby na cellulit są w pełni bezpieczne, a jednocześnie sprzyjają utrzymaniu organizmu w zdrowiu i witalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *